Yasal Takipte, İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

Yasal Takipte, İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

Yasal takibe takılan müşterilerin bankadan kredi alıp alamaması her zaman bir sorun olmuştur.Şimdi öncelikle yasal takibin başlama hikayesini anlatalım. Bankalardan alınıp kullanılan tüketici kredileri, kredi kartları gibi ürünlerin borçları, son ödeme tarihinden 90 gün geçtikten sonra bankalar bu borcun tahsis edilmesi için yasal işlem başlatırlar. Yasal takibe alınan bireylerin kredi notları düşeceğinden yeni bir kredi almaları çok zor olacaktır. Bu yazımızda yasal takibe düşen kişilere kredi imkanı sunan bankaların ne gibi şartlarının olduğu üzerinde duracağız.

Merkez bankası bünyesinde kara liste dediğimiz, icralık olmuş kişilerin adları bulunmaktadır. Bu listeden ismin çıkması en az 5 yıl sürmektedir. Özellikle özel bankaların icraya düşen kişilere kredi imkan sağladığını söyleyebiliriz. Yeni bir kredi veren bu bankalar elbette icraya düşmüş kişilere hemen kredi imkanı sağlamamaktadır. Bunun için bazı şartların yerine getirmesi kaydıyla verilmektedir. Bunlardan en önemlisi de değerli bir malın yani vereceği kredinin üzerinde bir fiyat tutacak bir malın ipotek ettirilmesiyle kredi imkanı sağlamaktadır.

Yasal Takipte, İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

Yasal Takipte, İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

Yani kredi tutarı ile faiz oranının toplam değeri kadar yani %75’lik değeri karşılayacak bir malın ipotek ettirilmesi gerekmektedir. İcraya düşmüş kişiler kredi almak için adlarına olan ev, araba ve arsa gibi değeri yüksek ve satışı kolay mallar ipotek ettirmesi durumunda, özel bankalardan kredi çekme imkanına sahip olacaktır. Aynı zaman da yasal takibe düşmüş kişilerin yeni kredi almaları için düzenli bir gelirlerinin olması gerekmektedirler. Bunun için en az çalıştığı yerden 6 ay geçmesi ve maaşını otomatik men kredi taksitini ödeme talimatı vererek kredi sahibi olabilirler.

Yasal takibe düşmüş bireylere kredi vermek için bankların aradığı bir diğer talep ise kredi notu yüksek en az iki kefil istemektedir. Kefiller de daha önce yasal takibe düşmemeleri gerekmektedirler.

Yasal takibe düşen kişilerin bankaların tüm taleplerini yerine getirmesine rağmen, bankanın kredi verme zorunluluğu yoktur. Burada açıklık getirdiğimiz şey eğr yasal takibe düşmüşseniz ve yeni kredi çekmek istiyorsanız şansınızın artması için gereken talepleri dile getirmektir. Ve şunu unutmayın ki, teminat göstermeden kredi çekmeniz imkansızdır.

Merkez bankası kara listeden düşürme durumu 5 yıldan 3 yıla indirilmiştir. Ve bankalardan alınan krediye karşılık teminat gösterilmesi gerekmektesiniz. Kara listedekilerin kredi çekebilmesi için bilgi almak isterseniz de Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar ( 0 )

Henüm Yorum Yapılmamış