Yanlış Hesaba Yollanan Para Nasıl Geri Alınır ?

Yanlış Hesaba Yollanan Para Nasıl Geri Alınır ?

Yanlış hesaba aktarılan paranın geri alınması için bankanızla hemen iletişime geçmeniz durumunda, giden paranızın geri iade edilmesini sağlayabilirsiniz.

Vatandaşların bankalardan en çok kullandıkları hizmetlerden bazıları da, EFT ve havale işlemleridir. Vatandaşlar dilerse aynı bankadan bankaya olsun dilerse de farklı bankalar arası olsun, tüm para transferlerini gerçekleştirebilirler. Vatandaşların yapmış olduğu EFT ve Havale işlemlerinde bazen yanlış hesaba para aktarılabilmektedir.

Peki, yanlış hesaba aktarılan paralar nasıl gelir alınır?

Yanlış Hesaba Yollanan Para Nasıl Geri Alınır ?

Yanlış Hesaba Yollanan Para Nasıl Geri Alınır ?

Vatandaşların yapmış olduğu para transferlerinin yanlış hesaba gitmemesi için, bankalar para transferinden hemen sonra bilgilendirme mesajı göndermektedir. Bankanın para transferi gönderen kişiye şu mesajı göndermektedir. ‘A kişisinin A hesabına bu kadar tutarda para transferi gerçekleştirmiş bulunmaktasınız, eğer yapılan transfer bilginiz dışında ise ya da girilen bilgilerde yanlışlık varsa, müşteri temsilcisiyle hemen iletişime geçmelisiniz. Yaptığınız para transferini durdurmalısınız’. Bankanın gönderdiği bu bilgilendirme sadece mesaj olarak değil, aynı zaman da e-mail olarak da bilgilendirme mesajını gönderebilmektedir. Bu durumda eğer para transferi yapan kişi, transferinde bir hata olduğunu düşündüğü an hemen gönderdiği bankanın müşteri temsilcisiyle iletişime geçip, transferin durdurulmasına engel olmalıdır.

Yaptığınız EFT ve Havale işlemlerinizin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, yine de müşteri temsilcisinden bilgilendirme amaçlı arayabilirsiniz. Bunların yanında bir de vatandaşların internet bankacılığı üzerinden yapılan para transferleri vardır. İnternet üzerinden yanlış yapılan yani yanlış kişinin hesabına gönderilen parayı da engellemek içi internet bankacılığı üzerinden iptal seçeneğini kullanarak, yanlış transferin engelleyebilirsiniz. Yaptığınız para transferi başkasının hesabına geçti ve iptal edemediniz. O zaman da hemen bankanızla iletişime geçmeniz gerek.

Sizin bankanız da yanlış gönderilen kişinin bankasıyla irtibata geçerek gönderilen paranın bloke edilmesini sağlayacaktır. Bankalardan yapılan bloke işlemi için bir dilekçenin yazılması gerek. Yanlış gönderilen kişinin bankası da dilekçenizi alıp, gerekli araştırmaları yaptıktan sonra paranızı iade edecektir. Bir de en kötü durumu düşünelim. Yaptığınız para transferi başkasının hesabına geçti ve kişi o parayı hesabından çekti. Peki, şimdi ne olacak?

Bu sefer de bankanızla iletişime geçerek para transferinin yanlış gidildiğine dair bilgi verirsiniz. Bankanız da karşı tarafın bankasıyla iletişime geçer ve paranın iade edilmesi gerektiğini, bankanız karşı tarafın bankasına bildirir. Ancak hesabına geçen parayı çeken kişi, parayı tekrar geri iade etmek istemediği zaman, bu kişiye sebepsiz zenginleşme davası açabilirsiniz. Dava açacağınız kişinin haksız çıkıp dava masrafını da örenince hemen çektiği parayı size tekrar iade eder. Açılan davanın uzun süreceğini bilmeniz gerek çünkü vergi dairesi bankaya yazı gönderir ve ardında karar alınması gibi durumlarda süreç biraz uzayabilir. Bu şekilde yanlış yatırdığınız parayı geri alabilirsiniz erkenden bankanıza haber ederek.

Yapılan Yorumlar ( 0 )

Henüm Yorum Yapılmamış