Ücretsiz EFT ve Havale Yapılan Bankalar Hangileri

Ücretsiz EFT ve Havale Yapılan Bankalar Hangileri

Artan mobil ve internet bankacılığı ile, para transferleri artık çoğu zaman elden değil,bankalar üzerinden yapılıyor.Bu yüzden de Ücretsiz EFT Hizmeti Veren Bankalar çok önemli bir noktaya gelmiştir. Birçok banka EFT işlemlerinden gönderim ücreti almaktadır. Ancak EFT gönderim ücreti almayan bankalar da vardır. Aşağıda da belirttiğimiz gibi, bazı bankaların bazı hesaplarına sahip olduğunuz sürece yapacağınız para transferlerinizi ücretsiz yapabileceksiniz.

Bir bankadan başka bir bankanın hesap numarasına yaptığı para transferine EFT denir. Fakat bankalar yapılan EFT’lerin limitine göre, gönderim ücreti alarak kendilerine para kaynağı yaratmışlardır. EFT işlemi halen bile ATM ve banka şubelerinde geçerli olmaktadır.

Ücretsiz EFT ve Havale Yapılan Bankalar Hangileri

Ücretsiz EFT ve Havale Yapılan Bankalar Hangileri

Yukarda da behsettiğimiz gibi bankalar yapılan EFT tutarına göre gönderim ücreti kesmektedir. Bu ücret de 25 ile 45 TL arasında değişmektedir.  Bazı bankalar da internet ve mobil bankacılık üzerinden yapılan EFT işlemlerine 1 TL ile 3 TL arasında bir ücret kesmektedir. Ancak EFT işlemlerinde ücret talep etmeyen bankalar var mıdır? Bu yazımızda bundan bahsedeceğiz.

Yapılan EFT işlemlerinde ücret talep etmeyen ve müşterisi gittikçe artan bankacılık hizmetlerinden biri FinansBank  tarafından sunulan Enpara hesabıdır. Müşterisiyle yaptığı sözleşmede ve taahhütte de EFT işlemlerinde herhangi bir ücret talep etmeyeceğini belirtmektedir. Bu uygulama sadece yurt içinde yapılan EFT’ler için geçerli olduğunu unutmayınız. Ancak yurt dışına yapılan EFT işlemlerinde ücret kesmektedir. Finans bankın enpara hesabını sayesinde müşterilerin çoğu bu bankayı tercih etmesi üzerine bazı bankalar hemen harekete geçtiler.

Bu bankalardan bir tanesi de Garanti bankasıdır. Garanti bankası da akıllı telefonlara indirilebilen uygulama geliştirerek iGaranti uygulamasıyla yapılan EFT işlemlerine gönderim ücreti kesmemektedir. Yine iGaranti,  enpara gibi yurt içinde yapılan EFT işlemlerinde TL cinsinden ücret almamaktadır. Aynı zamanda iGaranti 1 Temmuz 2016 tarihinden beri bu uygulamayı devreye sokmuş bulunmaktadır. Bunların yanında tüm bankaların ATM noktalarından kesim ücreti almamaktadır.

Ayrıca ING bank da EFT işlemi yapan müşterilerinden ücret talep etmeyen bir uygulama hizmete sunmuştur. ING günlük paket hizmetiyle müşteriler yurt için yapacakları tüm EFT’lerinde  yaşamadan yapabilmektedirler.

Bunların yanında bir de, Nuvo hizmeti ortaya çıkmaktadır. Nuvo, Yapı kredinin hizmet alanı olup,  müşterilerinin EFT işlemlerinde ücret kesmemektedir. Aynı zaman da Kuveyt Türk’ün müşteri hizmetine sunduğu Senin Bankan ile EFT işlemlerine ücret kesintisi yapmamaktadır.

Önemli: Enpara uygulaması dışında geriye kalan tüm uygulamaların EFT işlemlerinde ya şartlı ya da süreli (belirli bir tarih) hizmet verdiklerini belirtmeliyiz. Ama enpara hizmeti ibaresinde belirttiği gibi, EFT işlemlerinde ne ücret keser ne de süre sınırlaması koyar.

Yapılan Yorumlar ( 0 )

Henüm Yorum Yapılmamış