Tefeciden Para Almak Mantıklı Mı ? Yasal Tefeci Nereden Bulunur ?

Tefeciden Para Almak Mantıklı Mı ? Yasal Tefeci Nereden Bulunur ?

Ülkemizde tefeciliğin yasal olmadığını bilen tefeciler, bunu yasal hale gelmesi için kılıfına uygun hareket ederek. Hiçbir zarar görmeden tefecilik yapmaktadırlar. Tefeciden para almak hiçbir zaman mantıklı ve doğru bir yol olarak görülmemelidir. Maliyenin pırlanta ve telefon kontörü için KDV alınmadığını bilen tefeciler. Bu ürünleri aldıklarına dair nakit çekerek, borçluya bunun faiz oranı varmış gibi yüksek faiz tutarı talep etmektedirler. Ödemeleriniz birikmişse, bankalardan da bir çıkar yol bulamıyorsanız, Tefeciden Para Almak Doğru mu gibi sorularla karşılaşmaya başlamış olursunuz.

Geçmiş finansal performansının olumsuz geçmesi nedeniyle kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Kredi notu düşük olan bireylere de bankalar kredi imkanı sağlamamaktadır. Durum böyle olunca insanların acil nakit ihtiyaçlarını gidermek için çözümü başka yerde ararlar. Tefeciden para almak ne kadar doğru? Senet karşılığı aldığınız parayı ödeyemezseniz ne gibi zorluklarla karşılaşabilirsiniz?

Tefeciden Para Almak Mantıklı Mı ? Yasal Tefeci Nereden Bulunur ?

Tefeciden Para Almak Mantıklı Mı ? Yasal Tefeci Nereden Bulunur ?

Piyasada faiz oranlarının çok çok üstünde kişi ve kurumlar para vermektedirler. Bunun halk arasında ki adına tefecilik denilmektedir. Ülkemizdeki kanunlara göre tefecilik yasal değildir. Ancak insanlar çaresiz kaldıkları zaman çözümü tefecilerde bulmakta ve normal faiz oranlarının sütünde kat kar vereceklerini kabul etmektedirler. Ve bunun karşılığında sözleşme yani senet imzalamaktadırlar. Tefeciler de para verecek olan kişinin önce mal varlığını araştırıyor. Eğer ki borç ödenmediği takdirde, bu borcu tahsis edecek bir şey yoksa parayı vermiyor. Verdiği parayı geri alamayan tefeci, şahsı mahkemeye de verememekte, o yüzden borçlusunu tehdit eder duruma geliyor. Borç ödenmediği takdirde bu iş mafyaların devreye girmesine kadar sürüyor.

Tefeciler, tefeciliğin yasal olmadığını biliyorlar. Bu yüzden işi yasal hale getirmek için kılıf hazırlıyorlar. Örnek vererek kafanızda daha da somutlaştıralım. 5.000 TL borcunuz yüzünden çaresiz kaldınız ve tefeciden bunu istediniz. Tefeci 12 taksit ile 6.000 TL para çekip size 5.000 TL vermektedir. Bazen komisyon kesintisini bahane ederek sizden 50 TL daha keser size ihtiyacınızı veriyorlar. Ancak 5.000 Tl karşılığında 1.000 TL faiz aldınız. Şimdi kendinize soruyorsunuzdur. Bu adamlar post cihazından 6.000 TL’lik işlem yaptılar diye. Bunun için maliyeye %18 KDV vermek zorunda değiller mi diye soruyorsunuzdur. İşte bu işin kurnazlığı buradan sonra başlıyor. Cep telefonu kontörü ve pırlanta gibi ürünlerde maliye KDV almamaktadır. Tefeci çektiği 6.000 TL’yi kuyumcudan pırlanta ve ya altın olarak gösteriyor böylelikle KDV ödemeden size bu paradan 5.000 TL ödüyor cebine de 1.000 TL kar kalıyor.

Gelelim asıl sorumuza, tefecilikten para almak doğrumu? Tefecilerin çoğu size para verdikleri zaman sizden ipotek ettirecek bir mal varlığı istemektedirler. Eğer zaten ipotek ettirecek bir malınız yoksa tefeci size para vermeyecek zaten. Eğer ipotek ettirecek bir malınız varsa bankadan kredi çekin neden yüksek faiz oranıyla tefeciye borçlanasınız. Diyeli tefeciye para vermesi için malınızı ipotek ettirdiniz, tefeci piyasa faiz oranının kat kat üstü faiz oranı size uygulayacaktır.

Bize soracak olursanız efecilere hiç bulaşmayın. Acil nakit ihtiyacın olduğu zaman, gidin cep telefonu ve ya altın gibi bir şeyler alın kredi kartınıza 12 taksite bölün. Ve aldığınızı siz satın emin olun hem o kadar zarar emememiş olursunuz hem de kafanız rahat olur. Kimseye borçlu kalmamış olursunuz.

Ve başkasına yani tefeciye borçlanıp başınıza bela almayın. Bankalardan gidin alın, her ikisi de ipotek istemektedir. Neden tefeciye bulaşasınız ki, gidin bankadan bu işleminizi halledin. En azından bankalar tefecilerden daha insancıl buna emin olabilirsiniz. Hiç kimse tefecilerle iş yapılmasını doğru bulmuyor. Yine de karar sizin, canınız her şeyden önemlidir.

Bu konular işinisi çözmediyse, bu konudaki diğer içeriklerimize bakmanızı öneririm.Tefeci bulmak en tehlikeli olaylardandır Senetle Para Veren Yerler, Senetle Para Bulmak  ile Acil Tefeci Arıyorum, Nereden Bulabilirim ? Yasal Mı ? Tefeci Nereden Bulunur ?

 

 

Yapılan Yorumlar ( 0 )

Henüm Yorum Yapılmamış