Taahhüdü İhlal Cezası Kalktı Mı ? Şartları ve Zaman Aşımı Nelerdir

Taahhüdü İhlal Cezası Kalktı Mı ? Şartları ve Zaman Aşımı Nelerdir

Taahhüdü ihlal cezası ne zaman kalkacak, şart ve zaman aşımı gibi konular, icra müdürlüğüne sürekli gelen soru ve şikayetlerin başındadır.Bankalardan alınan kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin borçları ödenmediğinden yasal takibe düşen adları düşen ve adarı düştükten sonra icra takibene alınan birçok tüketici bulunmaktadır. Kredi, kredi kartı ve diğer alınan banka ürünlerinin kullanımı sonrası borcun ödenmemsinden dolayı, alacaklı kurum borcun tahsisi için avukatlar ve icra memurlarını devreye sokarak, borcunu ürün sahibinden temin etmektedir.

İcra müdürlüğü tarafından size gönderilen kredi, kredi kartı ve diğer alacaklıların alması gereken ürünlerin kullanımı sonrası borcun ödenmesi, borç ödenmediği takdirde de maaşınızı ve adınıza kayıtlı tüm gayrimenkullere şerh konur. Alacaklı vekili avukat, borcun tahsili için adınıza kayıtlı bulunan malların satışının da yapılmaması için tedbir koymaktadır.

Taahhüdü İhlal Cezası Kalktı Mı ? Şartları ve Zaman Aşımı Nelerdir

Taahhüdü İhlal Cezası Kalktı Mı ? Şartları ve Zaman Aşımı Nelerdir

Normal şartlar altında sabit gelirli bir düzeyde iseniz, çalıştığınız kuruma maaşınızın ¼’ü kesilmesi için icra müdürlüğü tarafında yazı gönderilir. Böylece olan borcunuzun bir kısmını maaşınızdan kesilen tutarla ödenmiş olur. Bu durum sadece tek borcu olanlar için geçerlidir.

Ancak 3 ve 4 borcundan dolayı icralık olan bireyler için durum farklı işleyiş görmektedir. Yine çalıştığınız kuruma maaşınız ¼’ü kesilmesi için yazı gönderilir. Ancak ilk gelen icra borcunuzdan kesinti yaptığınız için ardından gelen her icra borcu sıraya geçecektir. İlki bittikten sonra ikinci borç, o da bittikten sonra bir sonrakine diye devam eden bir süreç geçirecektir. Hal böyle olunca alacaklı vekilleri sıra beklemek istemezler. Borcun tahsis edilmesi için icra memurlarıyla borçlu kişinin işyeri ve ya evine giderek borç tahsili yolunu seçerler.

Burada asıl yapanız gerek bir avukatla anlaşma yoluna giderek maaşınızda belir bir kesintinin olması ve mevcut borcun ödenmesi için muvafakat vermeniz sizin yararınıza olacaktır. Tüm bu sıkıntıların içinde sırada bekleyen kredi borçlarınızın da faiz işleme durumu devam eder. Bazen de alacaklı vekilleri yani avukatlar sizden ödeme taahhüdü isterler. Bunu da icra memurları sizden taahhüdü imzalamanızı isterler.

Ancak şunu unutmayın, kredi ve kredi borcundan dolayı icra durumuyla karşı karşıyaysanız, imzalayacağınız taahhütnameye dikkat edin, çünkü ödeyemeyeceğiniz yükün altına girmiş olursunuz ve bu sizin hapis cezası almanıza bile neden olabilmektedir.

Özetleyecek olursak, ödeme taahhütnamede bulunup ödemede sıkıntıların çıkması hapis cezasına yol açabilir. Ödeyemeyeceğiniz taahhüde imza atmayın yoksa sonu ağır olur.Ayrıca Bekarım Bankadan Babamın Evine İcra veya Haciz gelir mi?

Yapılan Yorumlar ( 0 )

Henüm Yorum Yapılmamış