Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama, Findeks Merkez Bankası Sorgulama

Merkez bankası bünyesinde birçok banka işlemi barındırmaktadır. Tüm bankacılık ilemleri, fon hesap gelişmeleri, bireysel emeklilik, teminatlar ve EFT gibi işlemler Merkez Bankası bünyesinde olmaktadır. Ve tüm bankalar sunduğu tüm hizmetlerde Merkez bankasından sorumludur.

Kredi ve ya kredi kartı gibi birçok finansal ödemelerinde gecikme sonrası borçlarını hiç ödememe durumunda olan bireylere bankalar, yasal takip adı altında icraya verilmektedirler. Bunlar merkez bankası tarafından kara listeye alınmış bireylerdir.

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Merkez bankasının oluşturmuş olduğu kara listeden bankalarda yararlanabiliyor. Kredi verme konusunda listede adı olan bireylere kredi vermede daha temkinli olarak ilerde oluşacak olan sıkıntıların önüne geçmektedir. Bu sadece bir liste değil aynı zamanda bir bilgi dosyasıdır. Çünkü isminizin yanında tüm finansal performanslarınızda içermektedir.

Kredi notunuz her ay güncellendiğinden dolayı en güvenilir yer olarak kredi notunuzu öğreneceğiniz yer Merkez bankasıdır. Dilerseniz banka hesabınızdan dilerseniz de mobil bankacılık hesabıyla internet üzerinden 5 dakikalığına başvuruda bulunup maximum 5 TL de ödeyerek kredi notunuzu öğrenebilir bu bilgiyi de bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bir diğer kredi notu olan sistem ise findeks’tir. Findeks 2009 yılında 9 bankanın birleşmesi ile tüm finansal işlemleri bu sisteme aktarmasıyla kredi notunu öğrenmek kolaylaşmış olmaktadır. Özel bankaların tüm gecikmeye düşen kredi ve kredi kartı bilgilerinin yanında tüm kredi risklerini merkez bankasına güncel halde bildirmek zorundadır. Örnek verecek olursak, yasal takibe düşen bir tüketicinin Merkez bankasına bildirilmesi yasal bir zorunluluktur. Bankaların Merkez bankasına iletikleri tüm bilgler kredi notunun hesaplanmasını sağlar ve kişiler buradan kredi notlarını öğrenebilirler.

 

Yapılan Yorumlar ( 0 )

Henüm Yorum Yapılmamış