Kredi Notu Findeks

Kredi Notu Nedir, Kim Belirler ? Nasıl Hesaplanır ?

Kredi Notu Nedir?

Bankalar kredi verdiği zaman dikkate aldığı etmenlerin başında kredi notu geldiği için tüketicilerin de en çok merak ettiği konu olmuştur. Geçmiş zamanda tüketicilerin finansal performansların sayılar verilere dökülmüş haline kredi notu denir.

Ayrıca kredi notunun yararlar sade bankalar değil kurum, kuruluş ve şahısların da yararına hizmet veren bir sistem haline gelmiştir. Örneğin evinizi kiraya verdiğinizi düşünün, kiracınızı kredi notu düşük bir insana vermede tereddüt yaşarsınız beklide şartlarınızı konuşurusunuz. Kredi notu düşük olduğu için borcuna sadık olmayabilir.

Kredi Notunu Kim Belirler?

Kredi Notu Nedir, Kim Belirler ? Nasıl Hesaplanır ?

Kredi Notu Nedir, Kim Belirler ? Nasıl Hesaplanır ?

Kredi Kayıt Bürosu, 10 yıl önce kurulup kredi notunu belirlemek için hizmet vermeye başlamıştır. Real sektörler, finansal kuruluşlar ve kişilere hayır bürosu alanında ilk hizmet veren kurum olmuştur. Bu hizmetlerini findeks.com üzerinden sağlamaktadır.

Bankalar ve diğer resmi kuruluşlara bilgi amaçlı hizmet veren findeks, T.C. numarası ile yararlınla bilir.  Bunların yanında bireyleri kredi notunu öğrenip ona göre adım atması da sunduğu hizmetlerden bir tanesi olacaktır. Bunun yanında ticari işlerde de kredi notunu önemlidir. Çünkü kredi notuna göre güvenin oluşma durumu belirlenecektir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunun hesaplanmasında birçok etken belirleyici olmaktadır. Bu etkenler kredi ve kredi kartı borçlarını ödeme şekli, mevduat hesabı borcu gecikmeden ödeme, vadesiz hesap borçlarında ki ödemeler gibi birçok finansal performanslar, kredi notunun hesaplanmasında büyük etki yaratmaktadır. Özellikle kredi ve kredi kartı borcunun zamanından önce ödenmesi kredi notunda artış yaparken, zamanında ödenmemesi ve ya hiç ödenmemesi kredi notunda ciddi düşüş yaratacaktır.

Bankacılık ve resmi kuruluşlar ile gerçekleştirdiğimiz tüm finansal işlemler kredi notumuzun hesaplanmasında birer faktör olarak ön görülmektedir. O yüzden kredi notunuzun hesaplanırken yüksek çıkmasını istiyorsanız, banka ödemelerine dikkat ederek kredi notunuzun yükselmesini sağlayınız.

Yapılan Yorumlar ( 0 )

Henüm Yorum Yapılmamış