Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Günümüzün olmazsa olmazı Kredi Kartlarını Kullanırken, Bu yazdıklarımıza kesinlikle dikkat etmelisiniz. Kredi kartı kullanırken, borçlarını zamanında ödemelidir. Günlük faiz ile alışveriş faizi kartınıza yansımaması için aşağıda size detaylı bilgi verdik. Tavsiyelerimizi okumayı unutmayın. Kredi kartı dikkat edilmesi gerekenler denildiğinde , ilk aklımıza gelen borçların zamanında ödenmesidir.

Kullanılan kredi kartı sayısı ve kullanımı da beraberinde kart borçlarının çoğalmasına ve büyük problemlere neden olmasına yol açmıştır. Kredi kartlarındaki taksitlendirme, borç erteleme ve indirim fırsatlarından faydalanma hizmetleri sunsa da, ödenemeyen borçlarda yaşanan sorunlar tüketiciyi ciddi oranda etkilemektedir. Kredi kartlarını bilinçli ve düzenli kullanmanın aslın birçok yolu vardır. Alınacak önlemler sayesinde kredi kartlarındaki borcun birikip büyümesine engel olacaktır. Bu önlemleri tüketici şöyle yapabilir; karttan harcanan tutarı sürekli kontrol ederek, taksitli alışverişlere çok güvenmemek ve kredi kartı borcunun sürekli hatırlanması kredi kartındaki borcun büyümesine engel teşkil edecektir. Kredi kartınızı iyi bilmeniz gerek. Yani kredi kartınızın ne gibi avantaj ve dezavantajları var, bu bilgilere hâkim olmanız gerek. Bu koduna size şöyle tavsiyelerde bulunabiliriz.

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Banka ürünlerinde faiz oranları en yüksek ürün kredi kartıdır. Bu yüzden alacağınız kredi kartının faiz oranlarını iyi bilmeniz gerek. Ayrıca kredi kartınızın asgari tutarını zamanında ödemezseniz, kartınızın kapanmasına neden olabilirsiniz. Örneğin, 2.000 TL’lik kredi kartı borcunuz olsun, size gelecek olan asgari tutar 500 TL’dir. Bunun da 350 TL’sini ödediniz geriye kalan 150 TL’lik tutara gecikme faizi uygulanırken, geriye kalan borcunuzun 1.500 TL’lik kısmına ise alışveriş faizi uygulanacaktır. Ayrıca şunu unutmayın, kredi kartınızın borcunu 1 gün dahi geciktirmeyin. Çünkü geciktirdiğiniz her gün size hem gecikme hem de alışveriş faizi uygulanacaktır.

Ancak faiz işleme durumu hesap kesim tarihine beklenmeden işlenen zamanlarda olmaktadır. Yani kredi kartından nakit çekim olduğu zaman, günlük faiz işlemi hemen başlar hesap kesim tarihini beklemeden. Yaptığınız alışverişlerde yaptığınız taksit tutarı kadar hesabınızdan kesinti olmakta ve yatırdığınız nakit tutar kadar da kullanım hakkına sahip olmaktasınız. Tüm kredi kartlarındaki faiz oranını Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. O yüzden bankalar Merkez Bankasının belirlediği faiz oranının altında tutar verememektedir.

Kaynak:  Kredi Kartı ve Kullanımı

Yapılan Yorumlar ( 0 )

Henüm Yorum Yapılmamış