Kredi Kartı Blokesi Nedir? Nasıl Açılır? Ne Zaman Açılır ? Ne Yapılmalı ?

Kredi Kartı Blokesi Nedir? Nasıl Açılır? Ne Zaman Açılır ? Ne Yapılmalı ?

Son yıllarda hayatımızı kolaylaştıran ve nakit para taşıma sıkıntımızı gideren kullanışlı ve bir o kadarda kolaylıklar sağlayan kredi kartları hayatımıza tam anlamıyla girmiş bulunmaktadır. Hayatımıza kolaylık getiren bu kredi kartları yanlış ve dikkatsiz kullanıldığı zaman, kartın bloke edilmesine neden olmaktadır. Bu olay hem kart sahibinin kendi isteği ile,hem de mecburi olarak bloke işlemi yapılmaktadır tedbir amaçlı.

Bankaların vermiş olduğu kredi kartları belli bir süre amacıyla verilmektedir.  Bu kredi kartlarının uzun süre kullanılmamasından dolayı ve ya gelen borcun uzun süre verilmesinden dolayı kartın bloke olmasına neden olmaktadır. Ve kullanılmış olduğunuz kredi kartlarının borçları faiziyle birlikte sürekli artmaktadır. Kredi kartları bankalar tarafından kapatılmaktadır. Bunun en büyük nedenleri de kredi kartı borçlarının düzensiz ve ödenmemesi sonucu kullanıma kapatılmasıdır. Bazen bankalar 1 ay gecikme ile kartı kapatırken bazı bankalar ise 2-3 ay gecikmede kredi kartını kapatabilmek dediler.

Kredi Kartı Blokesi Nedir? Nasıl Açılır? Ne Zaman Açılır ? Ne Yapılmalı ?

Kredi Kartı Blokesi Nedir? Nasıl Açılır? Ne Zaman Açılır ? Ne Yapılmalı ?

Uzun süre kullanılmayan ve borcundan dolayı bloke edilen kredi kartlarını açtırmak çok basittir. Bunun için ilk yapmanız gereken varsa kredi kartı borcunuzun tamamını ödemektir. Bu işlemden sonra kartınız kullanıma tekrar açılacaktır. Telefonunuza gelen mesaj ile kartı artık kullanabileceksiniz ancak kredi kartının bloke edilmesi kredi notunuzu düşmesine neden olacaktır.

Yine kredi kartlarında geciken asgarisini tutarın ödendiği takdirde blokenizi kaldırabilirsiniz. Peki kartım kullanıma ne zaman açılır? Dersiniz, normal şartlarda istenilen tutarın yatırılmasından sonra, kartınız 24 saat içerisinde tekrar kullanıma açılacaktır.  Ancak bloke her zaman kaldırılmaz. Bunun nedeni ise kartın yasal takibe düşme nedenindir. Yani 90 gün ödenmediği için kart bloke edilmiştir.

Bir başka kart bloke edilme şekli ise şudur; Büyük şehirlerde cüzdanda bulunan kredi kartları çalınabilir veya yoğun iş temposundan dolayı kartınızı bir yerde unutabilirsiniz. Aynı şekilde Kredi kartınızdan yüklü miktarda sizin izniniz dışında kredi çekimi yapılabilmektedir. Bunun önüne geçmek için kredi kartınızı bloke edebilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çalınan veya kaybolan kredi kartlarınız için bankaya başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer ki başvuruda bulunmaz iseniz adınıza ait kredi kartınızdan yüklü miktarda kredi çekilebilir. Bu da sizi mağdur eder o yüzden kayıp ve çalıntı durumlarından dolayı hemen bankamıza gitmeniz sizin yararınıza olacaktır. Banka bu durum karşısında kredi kartınızı bloke eder ve adresinize yeni bir kart gönderir.

Yapılan Yorumlar ( 0 )

Henüm Yorum Yapılmamış