Kredi Borcu Taksitleri Ne Kadar Ertelenebilir? Ne Kadar Faiz Gelir ?

Kredi Borcu Taksitleri Ne Kadar Ertelenebilir? Ne Kadar Faiz Gelir ?

Bankadan çekilen krediler geri ödenirken bazı sıkıntılar çıkabilmektedir. Yaşanan ekonomik krizler, gelirin gecikmesi ve kesilmesi durumunda, kredi borcunun aylık ödemesi gecikebilir. Aksaklık belli bir süre devam eder ve diğer ayları da etkileyerek, kredi ödenemez hale gelmektedir. Peki kredi borcu ödenmezse ne olur? Kredi borcunu ne zamana kadar geç verebilirim? Bankalar borcumu ödemem için beni ne kadar beklerler? Kredi borcum aksarsa ne kadar aksar? Gibi sorularınıza bu yazımızda bilgi vereceğiz.

Günümüzde insanlar sağlık, eğitim ve ya acil nakit ihtiyaçlarının yanında iş alanlarını genişletmek, ev, arsa gibi ürünler almak için ihtiyaçlarını gidermek için bankalara kredi başvurusunda bulunmaktadırlar. Zaten bankaların da en çok kâr elde ettikleri ürün kredilerdir. Hele kredi alacak kişinin düzenli bir geliri olsun, alacağı kredinin taksitini karşılayabilsin ve kredi notu da yüksek oldu mu, hiçbir banka kredi verme konusunda sorun çıkartmaz.

Alınan kredilerin borcunun son ödeme tarihini geçtiği zaman, bankalar müşteriye SMS, telefonla arayarak, elektronik posta gibi kitle iletişim araçlarıyla, müşterinin borcunu ödemesi için uyarılarda bulunur. Bu uyarı borcun son ödeme tarihinden birkaç gün sonrasında da gerçekleşmektedir. Aynı zamanda kredi taksiti eksik yatırıldığında da, müşteriye yukarıdaki iletişim ağlarından uyarı verilmektedir.

Kredi Borcu Taksitleri Ne Kadar Ertelenebilir? Ne Kadar Faiz Gelir ?

Kredi Borcu Taksitleri Ne Kadar Ertelenebilir? Ne Kadar Faiz Gelir ?

Kredi borcunun son ödeme tarihinden 60 gün geçtikten sonra ve hala hiç ödenmediği takdirde, banka borçlusuna noter üzerinden bir ihtarname gönderi. Borçluya giden İhtarnamede, 2 dönem ödenmemiş borcunuzun ödenmesi gerektiğini ve ödenmediği takdirde yasal sürecin başlayacağını bildirmektedir. Bu uyarıyı dikkate almayıp hala borç ödenmemişse ve borç son ödeme tarihinden 91 gün geçtikten sonra durum hiç iyi olmamaktadır. Çünkü kredi borcunun üzerinden 91 gün geçtiği zaman, bankaların yasal süreç başlatma hakları doğmaktadır. Bankalar bu süre sonunda borcun tahsis edilmesi için borçlunun dosyasını yasal süreç başlatacak olan hukuk bürolarına teslim eder. Yani aksayan borcun son ödeme tarihinden 91 gün geçtikten sonra iş bankaların elinden çıkmaktadır.

Ayrıca şunu bilmenizde de fayda var, bankalar 91. güne kadar geciken borcun sadece taksitlerin ödemesi için uyarıda bulunurken, 91. günden sonra tüm borcun ödenmesi için uyarıda bulunur. Hala borç ödenmezse zaten dosya avukata düşer ve artık banka sizi uyarmaz. Avukatlar borcun tahsis edilmesi içinde icra takibini başlatmak üzere, icra müdürlüğüne dosyanızı verir. İcra dairesiyse borcun ödenmesi için iadeli taahhütname göndererek borcun 7 gün içinde ödenmesi gerektiğini bildirir. Bu süre zarfında borçlu borcuna itiraz da edebilir, banka ile anlaşma yoluna giderek bir ödeme planı da yaptırabilir ancak bir anlaşmaya varılmadığında, icra dairesi borçlu için icra sürecini başlatmış olacaktır.

Yapılan Yorumlar ( 0 )

Henüm Yorum Yapılmamış