Kredi Borcu Ne Kadar Süre Ödenmezse, İcra / Haciz Emri Gelir?

Kredi Borcu Ne Kadar Süre Ödenmezse, İcra / Haciz Emri Gelir?

Acil nakit ihtiyacı olur, alış veriş ihtiyacı olur, yatırım yapmak için ihtiyacınızı gidermek istersiniz ve ya sağlık, eğitim ihtiyaçlarınızı gidermek için size en uygun imkanları sağlayan yine de bankalardır.

Hele ki kredi notunuz düzgün, düzenli bir geliriniz varsa ve geliriniz alacağınız krediyi ödeyebilecek durumdaysa sizi kapıdan eli boş gönderecek bir bankanın olduğunu düşünmüyoruz. İster araç kredisi olsun, ister konut, isterse herhangi bir ihtiyaçtan dolayı kredi ihtiyacınız olsun banka durumunuza bakar ve size en uygun şekilde hizmet verecektir.

Kredi Borcu Ne Kadar Süre Ödenmezse, İcra / Haciz Emri Gelir?

Kredi Borcu Ne Kadar Süre Ödenmezse, İcra / Haciz Emri Gelir?

Ve kredinizi aldınız, ihtiyacınızı giderdiniz ve her ay taksitinizi ödemeye başladınız. Ancak yarının ne olacağı belli değil, düşmez kalkmaz bir Allah var sonuçta; iş yerinizden atılabilir. Sağlık nedeniyle işe gidemeye bilir, maddi sıkıntıların bir anda çıkması, eğitim masraflarınızın giderme çabanız, maaşınıza göre harcama yapmama yani bilinçsiz alış verişler ve buna bağlı kredi kartları borçları ve saire ve saire gibi nedenlerden dolayı kredi borcunuzu ödeyemeyecek hale gelebilirsiniz.

Bankaya kredi borcunu ödeyemediğinizin nedenini de anlatmanız fayda sağlamayacaktır. Bu yüzden geciken kredi taksiti için size SMS atılır, olmadı cep telefonunuzdan size ulaşılır. Bankadan çekmiş olduğunuz kredi taksitini ödemeniz için sürekli uyarılırsınız.

Bu durum 60.güne kadar böyle devam eder. 61.günde ise bankalar artık sürekli ve düzenli bir şekilde sizi aramaları daha da artar. Geciken 2 taksitin hemen yatırılması için üstü kapalı tehditler bile alabilirsiniz. Taksitlerin yatırılmadı takdirde icraya verileceğinizi söylerler. Aynı şekilde bunu biraz daha resmi hale getirip, noter kanalından ihtarname yollarlar. Borcunuzu ya kapatırsınız ya da icra süreci başlar diye. Aslında borçlunun bu süreçte ne yapıp ne edip taksitlerini ödemesi gerek çünkü borcun süresi 90’ı buldu mu artık her şey çok geç olabilir. 91.günde eğer hala borç kapanmazda artık bankaların yasal süreci başlatacak hakları da doğacaktır. Ve banka borcun tahsis edilmesi için hukuk bürosuna başvuruda bulunacaktır.

Hukuk bürosundan avukatlar da borcun tahsil edilmesi için borçlu kişinin dosyasını icra müdürlüğüne teslim eder. İcra dairesi de o zaman borçluya taahhüt mektubu göndererek borcun 7 gün içerisinde ödenmemesi durumunda yasal takibin başlatılıp, haciz işlemlerinin başlayacağını duyurur.

Haciz işlemleri hakkında hemen kısa bir özet geçelim o zaman, borçlu bu yedi günde de eğer borcu için banka ile anlaşmaz ya da icraya düşen borcu ödemezse icra dairesi icra işlemini başlatır. İlk önce borçlunun adına kayıtlı gayrimenkullere ve varsa borçlunun maaşına el koyar. Ya da kredi almak için ipotek edilen araç, ev, ya da konut gibi satışı hemen olan ve değerli olan mallara el koyarak bunları elden çıkartıp verilen krediyi tahsis eder. ve satılan bu mallardan gelen parayla avukat masrafı, kredinin anaparası ile faiz tutarı ve icra ücretini de kestikten sonra geriye kalan parayı da borçluya verir. Eğer borçlu adına bir şey yoksa bu sefer de kefil olan kişiye aynı sistem uygulanacaktır.

 

Yapılan Yorumlar ( 2 )
  1. Test Yorum dedi ki:

    test 2