Kredi Borçlarında Kefile İcra yada Yasal Takip Başlatılır Mı ?

Kredi Borçlarında Kefile İcra yada Yasal Takip Başlatılır Mı ?

Kredi borcunuz var ve ödemediyseniz, ödeme yükü kefillere geçmektedir. Kefiller ödemeleri gereken borcu ödemediğinde, icra ve yasal takip başlatılır. Kredilerde Kefile İcra Gelir mi? diye soracak olursanız, cevabı maalesef evettir. Detaylarıyla anlatalım,kurtulmak isterseniz, adım adım makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kefil olma durumu en ufak bankacılık işlemlerinde bile ihtiyaç duyulmaktadır. Hele ki, kredi ve kredi kartları başvurularında ve başvuran kişinin de kredi notu yeteri değilse o zaman kesinlikle banka, kredi ve ya kredi kartı vereceği kişilerden kefil talep etmektedir. Ve hem kredi başvurusunda bulunan kişi hem de kefil sözleşmeye imza atmaktadır.

Kredi Borçlarında Kefile İcra yada Yasal Takip Başlatılır Mı ?

Kredi Borçlarında Kefile İcra yada Yasal Takip Başlatılır Mı ?

Genel olarak kredi borçları, düzenli  ödendiği takdirde herhangi bir sorun çıkmamaktadır. Durum böyle olunca kefil bile kefil olduğunu hatırlamamaktadır. Fakat krediyi kullanan kişinin borcunu aksatması ve ya ödeyemeyecek hale gelmesi durumda, kredi sahibine uygulanan yaptırımların tümünün kefil içinde geçerli olduğunu unutmamak gerek.

Ödenmeyen kredi taksiti için banka ilk olara kredi kefilini arayarak baskının artmasını sağlamaktadır. Banka kefile sürekli baskı yapar ve borç ödenmediği zaman yasal işlemlerin başlanacağını söyleyerek kefili uyarıda bulunur. Bu yolla da kefil de kefil olduğu kişiye baskı yapmaktadır.

Kefile neden icra gelir? Kefile icra gider mi? Bankaların sözleşmelerinde geçen garantörlük ne anlama gelir? İcra borçludan önce kefile mi gider? Kefil nedir? Gibi soruların cevabını sizlerle paylaşacağız…

Garantör eşittir kefil demektir. Yani kefil neyse garantör de odur. Kredi borcunun ödenmediği zaman borçluya yapılan yaptırımların aynısı kefillerde uygulanmaktadır. Bankalar sunduğu sözleşme imzalanırken ‘ müşterek borçlu ‘ müteselsi kefil ’ ibaresine daha çok dikkate alırlar. Bankalar bu ibare ile kefil durumunu kabul etmektedirler.

Müteselsi kefil aynı zamanda borçlunun ta kendisidir. Bankadan çekilen kredide borcun aksaması ya da hiç ödenmemesinden kaynaklanan icra durumunda, banka kime isterse ondan borcunu tahsis eder. Daha açık ifade edeceksek banka borcunu kredi kullanan kişi den ve ya kefilden fark etmez, hangisinden bu borç daha kolay alınacaksa ondan alınır. Örneğin, krediyi kullanan kişi maaşlı değil ama kefil maaşlı, banka için maaş almak daha kolay olacağı için kefilin maaşına el koyar. Ve böylece en kolay yolla kimden borç tahsis edilecekse ondan alınır. Bu durumlarda kefilin yapacağı hiçbir yasal hakkı da yoktur.

Krediyi kullanan kişinin durumu neyse kefilin durumu da odur. Örneğin kredi kullanan kişinin adına bir şey çıkmadı. Bu sefer kefilden temin edilir. Buna kefilin karşı çıkması bile hukuksuzluk olur. Fakat borç ödendikten sonra kefil, borcun tahsiline gidip dava aça bilme hakkına sahiptir. Bu yolla kefil,  kredi kullanan kişinin icra yoluyla tüm mal varlığına el koyabilir. Bunun için avukatlarla görüşmeniz gerekir.

Kredi kullanan birine kefil olmadan önce bunu düşünmeniz gerekir ‘ borç benimdir, o ödemezse ben öderim’ bunu kabul ederse sorun yok demektir. Şunu unutmayın ki, kefil olduğunuz kişi eğer borcunu ödemez ve icra memurları bu borcu sizden temin ederlerse, borç bittikten sonra avukat aracılığı ile kefil olduğunuz kişiye Rücu davası açarak ödediğiniz bedeli de belgelendirip, sizden alınana tekrar kavuşabilirsiniz.

Önemli: bu yazımız bilgilendirme amaçlıdır. Eğer sizde kefil olduğunuz için mağdursanız, avukatlık bürosuna uğrayıp hakkınızın peşinden koşmalısınız.

 

Yapılan Yorumlar ( 0 )

Henüm Yorum Yapılmamış