Kredi Borçları Ne zaman İcraya Düşer ve Takibi Ne Zaman Başlar ?

Kredi Borçları Ne zaman İcraya Düşer ve Takibi Ne Zaman Başlar ?

Kredi borçları ödenmediği takdirde, yasal süre dolduğunda sizleri icraya vereceklerdir. Bunun zamanı ve süresi bankaların insiyatifine ve borcun büyüklüğüne göre değişmektedir. İcraya Düşen Borçların Takibini bankanızdan yapabilirsiniz. İcra ve İflas Kanunu gereğince, mükellefler ve bankalar arasında bu süre ve süreç, en adil şekilde ilerlemek zorundadır. Daha detaylı bilgilendirme yapalım konumuzda da sizler için.

Kredi Borçları Ne zaman İcraya Düşer ve Takibi Ne Zaman Başlar ?

Kredi İcra Takibi Ne Zaman Başlar

Birçok kuruma konunu tüketiciler için hizmet vermese de yine kurumlarda tüketiciler için hizmet verme yolu aynıdır. Yani diyeceğimiz şey şu, alacaklı ve borçlu arasında çıkan anlaşmazlıklar karşısında İcra ve İflas Kanunu devreye girerek çıkan anlaşmazlıkları düzenlemektedir.

Kredi Borçları Ne zaman İcraya Düşer ve Takibi Ne Zaman Başlar ?

Kredi Borçları Ne zaman İcraya Düşer ve Takibi Ne Zaman Başlar ?

Bankalardan çekilen krediler hem tüketici hem de kredi sağlayıcı için dayanaklar vardır. Elde olmayan nedenlerden dolayı kredi borcunu aksatıp ödeyemeyen kişilerin kredi ihtiyaçları araç, konut ve arsa kredileri olabilmektedir.

Bankadan çekilen bu kredilerin esnek vadeler ve uygun tutarda ödenmesi gerekir. Banka size kredi imkanı sağlarken sözleşme içeriğine uygun hareket edilmesi gerek. Yani sözleşmede geçen şartlar ve aylık ödenecek tutar hakkında taahhütte bulunabilir. Bu taahhüt ile tüketici bağlayıcı olmaktadır.

 

Kredi İcraya Ne Zaman Düşer

Öncelikle şunu bilin ki kredi taksitinizin biri gecikmeye girmesiyle icra takibine alınmazsınız. Sadece banka borcunuzu ödeyin diye sizi uyarıda bulunur. Bu uyarı daha çok borcunuzun bir taksiti geç kaldı bunu hatırlatmak babında olmaktadır. Bu taksitiniz uzadı ve ödeyemediniz. Aynı zaman da ikinci taksitte gecikmeye girince, bu sefer banka aramalarını daha da sıkı tutarak hatta noter kanalıyla da ihtarname gönderirler. Ve ödenmeyen iki taksitin hemen ödenmesi gerektiğini yoksa icra takibinin başlanacağı konusunda uyarırlar.

Bu uyarıyı es geçen borçlu ikinci taksiti de ödemedi ve borç üç taksiti buldu. Tabi bankalar 90 bunu bulan kredi ödemelerinin gerçeklemediği durumlarda yasal işlem başlatama hakkına sahip olurlar.  90 gün gecikmeye giren kredi borçları iplerin kopma noktasına geldiğinin dönemdir.

Banka borçlusunu sık sık arayarak borcun verilmediği takdirde icra işleminin başlatılacağını dile getirir. Ancak borçlu bunu dikkate almaz ve borcunu yine de ödemediği zaman, bu sefer banka borcun tahsil edilmesi için dosyayı avukata teslim eder. Avukat da sizle anlaşmak için devreye girer ancak borçlu anlaşma için adım atmazsa bu sefer iş resmi kuruluşlara yani icra müdürlüğüne doyası telim edilir. İcra müdürlüğü de tarafınıza taahhütname göndererek borcunuzun 7 gün içerisinde ödemediğiniz takdirde icra işlemlerinin başlanacağını beyan eder. Eğer 7 günün sonunda hala borç ödenmezse, avukat sizin adınıza olan tüm malvarlığınızı tespit ederek ve borcun büyüklüğüne göre icra kararı aldırır. Artık ev, araba ve arsa gibi mülkiyetlerinizden hangisi olur. O da borcun büyüklüğüne göre hesaplanır ve şerh konulur. Aynı zamanda eğer maaşınız varsa çalıştığınız kuruma maaşınızın ¼’ünden kesinti yaparak borcun ödenmesi için alınır.

Yapılan Yorumlar ( 0 )

Henüm Yorum Yapılmamış