Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ? Diğer Redlerin Önemi

Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ? Diğer Redlerin Önemi

Günümüzde artık insanlar, acil nakit ihtiyaçları ve iş kurabilmek adına ihtiyaçlarını karşılaya bilmek için en uygun gördükleri kurumlar olarak bankaları görmekte ve bankalar ile çalışmaktadırlar. Fakat bu acil ihtiyaç ve iş kurmak için gereken tutarı elde etmek o kadar da kolay olmamaktadır. Bankalar eskisi gibi her kese kredi imkanını kolayca sağlamamaktadır. Bazı nedenlerden ötürü başvurunuz reddedilebiliyor.

Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ? Diğer Redlerin Önemi

Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ? Diğer Redlerin Önemi

İhtiyaçlarınızın reddedilmesinin nedenleri arasında ise geçmiş bankacılık performanslarınız yer almaktadır. Daha öncesinden, Kredi ve ya kredi kartınızın borçlarını zamanında ödeyip ödemediğinize, mevduat hesabı borcunuzun zamanında ödemenize, kredi karlarının sadece asgarisinin mi ödendiğine gibi birçok faktör kredi reddinizde etkili olmaktadır.

Daha önce red cevabı aldığınız kredinizin yeni başvurunuza etkisi olur mu?

Findeks sistemi, kredi kayıt bürosu tarafından geliştirilmiş olup tüm bilgilerinizi kayıt altında tutarak farklı ve detaylı algoritmasıyla kafamızı karıştırsa da, öncesinde yapmış olduğunuz kredi başvurularını nedenini sorgulamadan reddedilme durumunu net bir şekilde ortaya koymaktadır. Ve daha önceden başvurduğunuz kredinin reddedilmesi, yeni kredi başvurusunu kesinlikle etkilediğini söyleyebiliriz.

Tekrar ret cevabı almamak için neler yapılabilir?

Bazen ret cevapları almak, istediğiniz kredi tutarına bağlı olduğunu unutmamak gerekir. Örneğin, 30.000TL’lik bir taşıt kredisi başvurunuzda ret cevabı almanız mümkünken, bir sonraki başvurunuzu daha düşük yapanız durumunda onay alabilirsiniz. Daha sonra çektiğiniz daha küçük meblağlı kredinizin borcunu düzenli ödediğiniz takdirde, sonrasındaki yüksek meblağlı başvurunuzu alabilme şansınız daha da artacaktır.

Tüm bunların dışında, geçmiş bankacılık işlemlerinizde ödeyemediğiniz borçlarınız nedeniyle, banka tarafından sürekli uyarılıp, yasal takip işlemi adı altında icralık olma durumunuzu da göz önünde bulundurulur. Eğer mevcut borcunuz varsa ve düzenli bir gelir sahibiyseniz dahi bankanın size ikinci bir kredi vermesi çok zordur.

Eğer kredi tekrar kredi almak istiyorsanız, ev, arsa, araba gibi adınıza olan fakat adınıza kayıtlı olmayan mülkiyetlerinizi, adınıza resmi olarak kaydettikten sonra, kredi başvurunuzda çıkma ihtimalinin yükseleceğiniz söylemek mümkündür.

Yapılan Yorumlar ( 0 )

Henüm Yorum Yapılmamış