Hayat Sigortası, Hangi Kredileri Ödemez ?

Hayat Sigortası, Hangi Kredileri Ödemez ?

Bu yazımızda, bireysel kredisi olan kişinin ölümünden sonra borcu ne olur? Öldükten sonra konut kredi borcu ne olur? Ölenin taşıt kredisi ne olur? Gibi sorularınıza cevap vereceğiz.

Bankaların yaptırdığı Hayat Sigortası, Ölüm durumlarında sizin adınıza olan borçları ödemeyi amaçlar. Hayat sigortaları bazı kredilerin ödemelerini yapmamaktadır. Bankaların hayat sigortası yapma sebeplerinin en başında da, paralarını ölüm durumunda geri alabilmesini, garantilemesidir.Sizinde bildiğiniz gibi bankalardan kredi kullanılırken konut, otomotiv ve bireysel kredilerde, kredi sigorta masrafı denilen hayat sigortası yapılır. Bu yapılan sigortanın masrafları da bizden kesilmektedir. Ne amaçla yapıladığına değinecek olursak, kredisini bankadan çektikten sonra iş görmez hale yani ölmesi sonucunda sigorta şirketinin ölen kişinin borçlarını ödemesi amaçlamıştır. Böylece ölen kişinin mirasçılarından bu borç tahsil edilmez.

Hayat Sigortası, Hangi Kredileri Ödemez ?

Hayat Sigortası, Hangi Kredileri Ödemez ?

Bu yazımızda, bireysel kredisi olan kişinin ölümünden sonra borcu ne olur? Ölükten sonra konut kredi borcu ne olur? Ölenin taşıt kredisi ne olur? Gibi sorularınıza cevap vereceğiz.

Hayat sigortasının Ödemediği Krediler Hangileridir?

Bankaların nezdinde bireysel kapsama dahi olan konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi gibi ürünlerin bireysel finansal olarak değerlendirirler. Bu yüzden bu kredileri kullanan kişilere hayat sigortasını yaptırmaları istenmektedirler. Bankalar özelikle bu konuda uyanık davranmaya çalışırlar, poliçenizde herhangi bir sağlık sorunun olmadığını yazdırarak poliçeye imza atmanızı sağlar.

Size vereceğimiz tavsiye, eğer bireysel kredi kullanırken, sizden hayat sigortanızın yapılmasını isteyen bankalara, poliçe yazdırırken, olan tüm hastalıklarınızı; tansiyon, kanser, şeker hastalığı ve ölümcül tüm hastalıklarınızı belirtmenizde fayda vardır. Bunu belirttiğiniz durumunda sigorta masrafı %40 fazla ödersiniz. Yani 60 TL değil de 100 TL ödemiş olursunuz. Bu da sizi pek sıkacak bir meblağa değildir. Bunların dışında sigorta acenteleri bazı ölüm nedeni yüzünde ölenin borcunu ödemek istemezler.

Peki, sigorta acenteleri hangi ölüm nedenlerinden dolayı ölen kişinin kredi borcunu ödemez?

  • Sigorta şirketlerinde hayat sigortası yaptırılırken, ölen kişinin ölümcül hastalığını poliçede yazmaması yüzünden sigorta ölen kişinin borcunu ödemez. Örneğin kanser hastası ama bunu gizli tutmuş ve belirtmemiş, ölümünden sonra sigorta ölüm nedenini araştırıp, daha önceden de bu hastalığının var olduğu bilgisine ulaşırsa, ölen kişinin kredi borcunu ödemez.
  • Ancak ani gelen ölümlere, beklenmedik hastalıklara neden olan ölümlere, sigorta şirketleri borcu ödemede sorun çıkarmazlar. Örneğin, grip olması veya trafik kazası geçirdiği için ölen kişilerin borçlarını ödemede sigorta sorun çıkarmadan öder.
  • Sigorta şirketlerinin özellikle hiç borcunu ödemek istemediği ölüm nedenlerinden birisi de, ölen kişinin intihar ederek ölmesidir. İntihar ederek ölen kişilerin kredi borçlarını ödemezler.

Sigorta şirketlerinde hayat sigortası yaptıran kişinin ölümünden sonra, ödediği önceki taksitlerini mirasçıları başvuruda bulunursa alabilirler. Sigorta itiraz bile etmeden bu taksit tutarlarını varisçilere öder.

 

Yapılan Yorumlar ( 0 )

Henüm Yorum Yapılmamış