Geçmişten Günümüze Vakıfbank

Geçmişten Günümüze Vakıfbank Nedir, Ortaklık Nasıl Yapılır

Vakıfbank’ın ortaya Çıkışı

1954 yılında kurulmaya başlanmış ve 11 Ocak 1954 yılında faaliyete girmiştir. Türkiye Vakıflar Bankası kısacası Vakıfbank,  Türkiye Bankalar Birliği’nin 2014 yılı raporuna göre Türkiye’nin aktif büyüklük açısından en büyük 7. bankasıdır. İlk açıldığı merkez yeri Ankara ama daha sonra 2014 yılında merkez Vakıfbank İstanbul’a taşınmıştır.

Kuruluşundan bu yana sürekli gelişim kat eden Vakıfbank, çağdaş bankacılık uygulama ve teknikleri ile ülkemize büyük yararları olmuştur. En çok tercih edilmesinde altında, vakıf kültüründen aldığı destek yatmaktadır. Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. adının almasındaki bir diğer sebep ise vakıfların finansal işlemlerini yürütmesinden almaktadır.

Geçmişten Günümüze Vakıfbank

Geçmişten Günümüze Vakıfbank

Vakıfbank Ortaklık Nasıl Yapılır?

2014 Temmuz ayı itibariyle ortaklık paylaşım yüzdelikleri şu şekilde olmaktadır. Mazbutun %15.44’lük kısmı Mülhak vakıflara, %43’lük kısmı Vakıfbank Genel Müdürlüğünün’e ve %0.12’lik kısmı ise diğer Mülhak vakıfların paylaşımındadır. Diğer mazbut akıfların payı %0.05, T.A.O memur hizmetleri ve emekli sandığı vakfın ise %16.10 oranında pay sahibidirler. Bunların yanında tüzel kişilerin %0.06 iken geriye kalan %25.19 oranındaki kısım ise halka açılmış haldedir.

Vakıfbank Hakkında Temel Bilgiler

890 tane şubesiyle daha çok yurt içinde ülkemizde hizmet sağlarken, yurt dışında belirli bir etki alanına sahiptir. ABD New York eyaletinde, Bahreyn’in Off-Shore ve Erbilde olmak üzere dünyaya adım atan çok büyük bir bankadır. Bu kadar banka şubesine sahip olan Vakıfbank toplam personel sayısı 12.000’nin üzerinde olarak belirlenmiştir. Ve insanlar arasında oldukça yaygın olarak bilinen sloganı ‘Burası Sizin Yeriniz’ ile tam bir kalite ve hizmet kurumudur.

Yapılan Yorumlar ( 0 )

Henüm Yorum Yapılmamış