Findeks Çek Raporu Nedir? Nereden Bakılır

Findeks Çek Raporu Nedir? Nereden Bakılır

Artan ticari ilişkiler ile ödeme biçimleri de değişmektedir. Özellikle ticari ilişkilerde çek ile alış veriş yapılmaktadır. Fakat şöyle bir durum var ki, çek alış verişlerinde en büyük sıkıntı karşılığının olmaması söz konusu olmasıdır. Özellikle ticari işlerin artmasıyla alınan çeklerin karşılığının olup ve ya olmamasının bilinmesi büyük zararların önüne geçmektedir. Aynı zamanda çek sahibinin hakkında her hangi bir önbilgiye sahip olması ve bu bilgi ile çekin alımı ve ya alınamaması gibi nihai karara bağlanması ticari işlerde büyük önem taşımaktadır.

Findeks Çek Raporu Nedir? Nereden Bakılır

Findeks Çek Raporu Nedir? Nereden Bakılır

Ticari ilişkilerde artan sahte çeklerden dolayı, Türk mühendislerinin birleşmesi sonucu findeks çek raporu geliştirilmiştir. Bu çek raporu sayesinde, ticari işlerinde sürekli çek alış verişi yapan birey ve ya kurumların korkularına son vermek adına findeks çek raporu sayesinde çeklerin sahte olup olmadığı risk oranını %80’lara kadar düşürmüştür. O zaman sizlere bu makalemizde findeks çek raporu hakkında detaylı bilgi verelim. Findeks çek raporu, çek sahiplerinin daha önceki çek hareketlerinin olumlu ya da olumsuz olarak tüm bilgilerini içinde barındırmaktadır.

Findeks çek raporunun içeriği

Toplam Çek Adet ve Tutarları: çeki veren kişinin başka bankalarda da çekleri var mı? Varsa bu çekler kaç tane olduğunu ve çeklerin tutarlarını içerir.

 

Çek Bilgileri Özeti:

Findeks çek raporunda ki bu ibare,çeki yazan kişinin (sahibinin) son 1 yıl içerisinde ki, 3. – 6. -9. ve 12. Aylarda ödenmemiş ,gecikmiş ,çekin alınıp karşılık çıkıp,sonradan ödenmesine kadar tüm çek bilgileri konuya eklenir.

Toplam Çek adet ve tutarları:

Findeks çek raporunda ki sahibin (hamilin) totalde banka da ki çek sayısını,bu çeklerde de en düşük ve en yüksek tutarın değerleri tutulmaktadır.

Arkası Yazılan Çekler:

Düzenlenmiş bir çekin imzalanması ve tahsil edilebilmesi için hamiline veya lehdarına verilmesidir.

İleri Vadeli Çek Bilgileri:

Findeks çek raporunda ki Çek sahibinin tahsil etmesini ve hamilini lehdara verdiği için ,dolaşımda olan çeklerdir.

Toplam Çek durumu:

Belirtilen ve çekin arkasına bulunan çeklerin adet ve tutarlarının yazdığı yerdir.

Açık Çek Bilgileri: 

Elinde çeki olup,yazılmamış çeklerin toplamıdır.

Çek Hesabı Olan Bankalar:

Çek hesabının sahibinin,çek sahibinin hesabının ve çeklerinin bulunduğu tüm bankalardır.

Çekli ticaretlerde, Findeks çek raporu sayesinde,elinize geçen çeklerin kalitesini,alınan günlük son bilgilerle beraber size çek hakkında bilgi vermektedir.

 

 

 

 

Yapılan Yorumlar ( 0 )

Henüm Yorum Yapılmamış