BES 'de Biriken Paramı Nasıl Alırım ? Emeklilik Sisteminden Para Çekme

BES ‘de Biriken Paramı Nasıl Alırım ? Emeklilik Sisteminden Para Çekme

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) emeklilik zamanınız geldiğinde yatırılan paranızı almak için 2 yol bulunmaktadır. Bunlardan biri biriken paranızın hepsini bir anda almaktır. Diğer yol ise biriken paranızı her ay düzenli olarak almaktır.

Birikim Takibi

Bireysel emekliliğinizle ilgili her şeyi, hangi firmaya yaptırdıysanız o firmanın web sitesinden kullanıcı numaranız ve şifreniz ile inceleyebilirsiniz.

BES 'de Biriken Paramı Nasıl Alırım ? Emeklilik Sisteminden Para Çekme

BES ‘de Biriken Paramı Nasıl Alırım ? Emeklilik Sisteminden Para Çekme

BES Firma Değişikliği

Bireysel emekliliğinizi yaptırdığınız firmanın sisteminde 1 yıl bulunduysanız, birikiminizi başka firmaya aktarabilirsiniz.

BES Birikimine Haciz

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde biriken paranız haczedilemez , rehnedilemez ve iflas masasına konu edilemez.

BES’den Vazgeçmek 

BES’e başvurduğunuz tarihten 60 iş gününe kadar vazgeçme hakkınız bulunmaktadır. Vazgeçtiğiniz durumda yatırdığınız birimler 10 iş günü içerisinde size iade edilir. BES’den cayma durumunda, başlangıçta ödenen fon yönetim ücreti, yatırımınızın içinden kesilir.

BES’e Devlet Katkı Sağlıyor mu?

01.01.2013’den itibaren bireysel emeklilik yaptıranlara %25 devlet katkıda bulunmaya karar vermiştir. Bunun nedeni ise insanları tasarrufa yönlendirmek ve kişi başına düşen geliri arttırmaktır.

Bireysel emeklilik için yatırdığınız paranın %25’I kadar da devlet sizin fonunuza eklemektedir. Ancak devlet katkısının ne kadarını alacağınızı BES’de kaldığınız süre belirleyecektir.

01.01.2013’den itibaren geçirilen süre 3-6 yıl ise %15, 6-10 yıl ise %35, 10 veya daha fazla yıl ise %60  oranında devlet katkısını alabilirsiniz. Daha fazlası için tabloyu inceleyiniz:

bes-tablo

bes-tablo

Yapılan Yorumlar ( 0 )

Henüm Yorum Yapılmamış