Banka Kara Liste Nedir? Nasıl Çıkılır? Kara Listede Olana Kredi

Banka Kara Liste Nedir? Nasıl Çıkılır? Kara Listede Olana Kredi

Kara Liste

Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ve kredi kayıt bürosu ülkemizdeki tüm finasal kurumların bağlı oldukları yerler olarak bilinmektedirler. Özelliklede bankacılık işlemlerinin tamamını bünyesinde toplayan kurum ise Merkez Bankası’dır. Yani hangi bankayla olursa olsun tüm finansal geçişinizi çalıştığınız bankanız bu durumu kayıt altına alıp merkez bankasına iletmek zorundadır. Merkez banksına gelen bilgileri içinde barındırarak kredi notunuz hesaplamaktadır. Kredi ve ya kredi kartı borcunu geç ödeme ya da hiç ödeyememe, sadece asgarisini ödeme ve ya bankaya olan herhangi bir borucunuzda aksatarak ve ya hiç ödemeyecek gibi durumlarda olan bireyleri, bankalar ilk önce iletişime geçer borcunu ödemesi için yeteri vakit verir. Vaktin dolması ile hala borcun ödenmemesinde durumunda bankalar vereceği borcuna da taksit imkânı sağlamaktadır. Yinede müşteri borcunu ödememde ısrarlı olduğu zaman da banka artık bu müşterisini ismini listeye yazarak Merkez bankasına bildirmek zorundadır. Listeye adı düşen bu müşterileri ilerde bankacılık işlemleri için çok zor günler beklemektedir. Bu listeye, kara liste denilmektedir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Banka Kara Liste Nedir? Nasıl Çıkılır? Kara Listede Olana Kredi

Banka Kara Liste Nedir? Nasıl Çıkılır? Kara Listede Olana Kredi

Kara listeye ismini yazdırmış bireyleri Merkez Bankası en 5 yıl sonra silmektedir. Eğer bu süre size çok geliyor ve en kısa sürede nasıl ismimi bu listeden çıkarırım derseniz, ilk önce mevcut tüm borçlarınızı size tanınan süre içerisinde silmeniz gerekmektedir. Bunu yaptığınız anda isminizi listeden çıkarmış olur ve eskisi gibi bankacılık işlemlerinden hizmet alabilirsiniz. Aksi takdirde ödenmeyen borçları sizi daha da bataklığa sürükleyerek hiç ödenmeyen hale gelir ve bu da sizi ciddi şekilde zarar sokar.

Kara listede ismi olan müşteriler hiçbir bankadan kredi almaları neredeyse çok zor hale gelmektedir. Çünkü verilmeyen borç kredi notunuzu etkiler ve başvurduğunuz yerler ise size kredi vermede zorluk çıkarıp vermezler.

Kredi Kartı borcu İçin Kara Liste

Kredi kartı borcunun ödenmemsi durumda bankalar size otuz günlük bir süre tanımaktadır. Sürenin bitiminde sizle iletişime geçerek borcunuzun ödemeniz için ısrarcı olur ama hala ödemede ısrarcı olursanız isminizi kara listeye yazdırmış olursunuz

 

Yapılan Yorumlar ( 0 )

Henüm Yorum Yapılmamış