1 Ocak Yılbaşı Bankalar Açık Mı ? İşlem Yapar Mı ?

1 Ocak Yılbaşı Bankalar Açık Mı ? İşlem Yapar Mı ?

Yılbaşında tüm bankalar kapalı olacaktır. Banka şubeleri de kapalı olacağından dolayı bankacılık işlemleri ve EFT işlemleri, resmi tatilin bitmesine kadar gecikmeye uğrayacaktır.

Bu yılın bitmesine az bir zaman kala yeni yıl için hazırlıklara başlanılır ve yılbaşı için planlar yapılacaktır. Peki, bankalar en son ne zaman işleme açık olur. Yani 31 Aralık hafta içiyse günün tamamı mı açık olur? Yoksa öğleden sonra mı tatil olur? Aynı zamanda, bir ocakta bankalar açık olur mu? EFT ve havale işlemlerinin yapılması mümkün mü? Yılbaşı tatili kaç gün sürecektir? Gibi sorularınıza bu yazımızda yer ayırdık.

1 Ocak Yılbaşı Bankalar Açık Mı ? İşlem Yapar Mı ?

1 Ocak Yılbaşı Bankalar Açık Mı ? İşlem Yapar Mı ?

31 Aralık gününün hafta içi olduğunu varsayalım. Tüm gün mesai olacağından bankalarda tüm gün açık olacaktır. Yapılan EFT ve havale işlemleri de tüm gün gerçekleştirebileceksiniz. Zaten her yılbaşından bir gün önce yani 31 Aralık’ta öğleden sonranın tatil olacağı söylentileri ortaya çıkar yinede. Ancak bankaların yarım gün tatil etmesi yarım gün idari izin olacağından, bankalar kurulu, yapılacak tatilden etkilenmez. Yani yılbaşı tatilinden bir gün önce eğer hafta içine denk gelirse, yarım gün tatili bankalar için geçerli değildir. Bu yüzden mesai saatleri içerisinde her türlü bankacılık işlemlerinin yanında EFT ve Havale işlemleri de gerçekleştirilebilir.

Kamu kurumların çoğunda Tapu, Adliye, İcra Müdürlükleri ve diğer tüm kurumlarda idari izin olacağı günlerde tüm personelin izinli olacağından dolayı işlerde yavaşlama olacaktır. Fakat bu kurumların arasında Bankalar yoktur. Bankalar tüm gün iş görerek personelinin idari iznini vermemektedir.

Yılbaşında tüm kamu ve kuruluşlar elbette kapalı olacaktır. Buna bankalar da dahidir. Bankalarda resmi tatile 1 Ocak’ta gireceklerdir. O yüzden yapılan tüm EFT ve havale işlemleri de aksayacaktır. Bu aksama mesainin başlangıcın kadar sürecektir. Örneğin 31 Aralıkta Salı gününe denk gelmektedir. Ve siz Salı günü saat 18:00 ‘da EFT yaptınız. 1 Ocak çarşamba bankalar için resmi tatil olacağından dolayı, EFT’niz Perşembe günü saat 09:00’da yerine iletilecektir. Ya da şöyle bir örnek daha verelim size; 31 Aralık Perşembe günü olsun ve siz bu günde saat 20:00’da EFT yaptınız. 1 Ocak yani yılbaşı Cuma gününe denk geleceği için ve bankalar için de yılbaşında resmi tatil olacağı için, yaptığınız EFT işlemi 4 Ocak pazartesi hesaba iletilecektir.

Yılbaşında bankalar kapalı olabilir. Ancak internet ve mobil bankacılık üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı banka şubesine EFT ve havale işlemleri yapılabilecek ve anında iletilebilecektir. Yılbaşının olması aynı bankaya yapılacak transferlere engel olmamaktadır. Ayrıca altın ve dövizde bozdurulabilir. Ancak mesai saatlerinde yapılan bu tür işlemler daha sağlıklı olacağından dolayı, resmi tatil başlamadan bu işlemlerinizi halletmeniz gerek. Çünkü resmi tatilde banka şubeleri kapalı olmaktadır.

Özetleyecek olursak; 1 Ocak yani yılbaşı resmi tatil nedeniyle banka şubeleri kapalı olacaktır. Resmi tatil sebebiyle yapılan EFT işlemleri de mesainin başlamasına kadar gecikme yaşayacaktır.

Yapılan Yorumlar ( 0 )

Henüm Yorum Yapılmamış